Jak powstaje folia bąbelkowa?
W szybko zmieniającym się świecie często nie zwracamy uwagi na elementy, które znajdują się tuż obok nas i które ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Dobrym tego przykładem jest folia bąbelkowa, wykorzystywana przede wszystkim do zabezpieczania przesyłek. Jej niezwykłą strukturę wiedział na pewno każdy z nas. Jednak ile osób wie, jak jest ona tworzona? W naszym artykule krótko wyjaśniamy ten proces.
Co warto wiedzieć o folii bąbelkowej?
Folia bąbelkowa to materiał, który pełni przede wszystkim funkcję wypełniacza do kartonu. Ma ona bardzo charakterystyczną struktura, ponieważ tworzą ją pęcherzyki wypełnione powietrzem. W połączeniu z wysokiej jakości tekturą taka folia może być świetnym zabezpieczeniem przedmiotów, które są do nas wysyłane lub które my przekazujemy w inne miejsce.
Folia bąbelkowa jest odporna na rozciąganie i pękanie, dzięki czemu chroni przedmioty przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kurz, czy woda. Co ważne, dostępna jest w formie arkuszy o różnym rozmiarze, dzięki czemu daje nam uniwersalność, łatwość wykorzystania i możliwość zastosowania jej w każdej sytuacji.
Jak powstaje folia bąbelkowa?
Na czym polega proces tworzenia folii bąbelkowej? Na początek warto wspomnieć, że produkt ten wykonywany jest z polietylenu. To właśnie dzięki temu materiałowi zyskuje doskonałe właściwości, a przy tym jest bezpieczna dla zdrowia ludzi. Dodatkowe zalety, które daje wykorzystanie polietylenu to odporność na działanie wody, brak reakcji pod wpływem światła i możliwość wielokrotnego wykorzystywania (niezwykła trwałość).
Cały proces rozpoczyna się od umieszczenia odpowiedniej ilości granulowanego polietylenu w długim cylindrze, a następnie przetopieniu go z wykorzystaniem wysokiej temperatury sięgającej do 450°C. Płynny materiał zostaje następnie wyciśnięty na dwa arkusze, ulega spłaszczeniu do określonych wymiarów oraz przepuszczony przez maszynę, która wykonuje charakterystyczne otwory. Kolejnym krokiem jest przesunięcie folii i wtłoczenie do niej powietrza, a także uszczelnienie jednej powierzchni drugą, tak aby zgromadzone wypełnienie zostało zamknięte wewnątrz produktu. Ostatnim etapem jest przycięcie folii do wyznaczonych rozmiarów oraz nawinięcie jej na rolkę, tak by była łatwiejsza w użytkowaniu.
Na uwagę zasługuje fakt, że proces tworzenia folii bąbelkowej jest w pełni zautomatyzowany, a za jego realizację odpowiadają skomplikowane systemy produkcyjne. Wszystko to sprawia, że proces ten jest efektywny i umożliwia tworzenie najwyższej jakości produktu.